De verkoop van nieuwe bestelwagens is in het eerste kwartaal van 2025 met 76,5% gedaald ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Dit blijkt uit cijfers van RAI Vereniging en Bovag. De sterke daling wordt toegeschreven aan het vervallen van de bpm-vrijstelling per 1 januari 2025 en strengere toegangseisen tot zero-emissiezones.
Door het wegvallen van de bpm-vrijstelling zijn dieselbestelwagens aanzienlijk duurder geworden, met een prijsstijging van gemiddeld 15.000 euro. Dit leidde eind 2024 tot een forse verkooppiek, waarin bijna 60.000 bestelwagens werden verkocht, vier keer zoveel als in dezelfde periode in 2023.© Dreamstime
Elektrische bestelwagens blijven in trek
De terugval treft vooral bestelwagens met een conventionele aandrijving. Het aantal registraties van diesel- en benzinebestelwagens is met 93,2% gedaald. Daarentegen blijft de verkoop van elektrische bestelwagens groeien. In het eerste kwartaal van 2025 werden 3.695 elektrische bestelbussen geregistreerd, een stijging van 43,2% vergeleken met vorig jaar.
Historische daling in maart
Maart 2025 liet een bijzonder sterke terugval zien. Het aantal registraties van lichte bestelwagens kwam uit op 1.558, wat neerkomt op een daling van 81,6% ten opzichte van maart 2024. In totaal zijn in de eerste drie maanden van 2025 slechts 5.144 nieuwe lichte bestelwagens geregistreerd, tegenover 21.857 in dezelfde periode vorig jaar.
Meer informatie:
RAI Vereniging
www.raivereniging.nl