Tijdens het Retailcongres ter ere van het 25-jarig bestaan van Locatus werd duidelijk dat duurzaamheid in de retailsector naar de achtergrond dreigt te verdwijnen. Volgens Gertjan Slob, directeur Onderzoek bij Locatus, staat innovatie veel hoger op de agenda van retailers dan duurzaamheid. Hij stelt dat er vaak sprake is van greenwashing en dat echte verduurzaming slechts bij een beperkt aantal bedrijven in het dna zit.© Dreamstime
Olaf Zwijnenburg van Rabobank is het hier niet mee eens en verwacht dat retailers in 2040 volledig verduurzaamd zullen zijn. Ook Gerard Zandbergen, vertrekkend CEO van Locatus, erkent de uitdagingen binnen de retailsector, maar ziet wel mogelijkheden voor verduurzaming, vooral bij vastgoedbeleggers.
Naast duurzaamheid ligt de focus vooral op innovatie en het inspelen op veranderende consumentengedrag. Steden worden steeds meer ontmoetingsplaatsen, waarbij retailpanden vaker een andere bestemming krijgen, zoals horeca of woningen. Hoewel de totale retailoppervlakte krimpt, blijft er volgens Zandbergen optimisme bestaan. De leegstand ligt rond de 7 procent, wat nog steeds een acceptabel niveau is.
Bron: Vastgoedmarkt